Geen categorie

Uitdagingen voor Turnhout…

…in een steeds groeiende diversiteit !

Een lezer reageerde op mijn vorige blog https://wolput.com/2026/07/24/cijfers-en-letters/ met te stellen dat de diversiteit in Turnhout, zorgt voor heel wat uitdagingen, maar ook kansen zou inhouden. En ja, die uitdagingen zijn er èn ze zijn legio  (talloos).

Wie regelmatig mijn blogs leest weet ondertussen ook wel dat er heel wat uitdagingen zijn -dat woord klinkt positiever dan problemen- waaraan ik in mijn blogs aandacht besteed. Ik vernoem in deze blog enkel die uitdagingen die naar mijn inziens, het meest prangend zijn, vermits ze een erg grote invloed hebben op de armoede en welvaart in onze stad.

*Gemiddeld Belastbaar inkomen per inwoner en welvaartsindex…is voor Turnhout 21.750 € en een welvaartsindex van 93. In Beerse = 26.064 € en 112; Kasterlee = 26.788 € en 115; Lille = 25.892 € en 111; Oud-Turnhout = 25.853 € en 111;  Vosselaar = 27.160 € en 116.  Geel = 25.329 € en 108; Herentals = 25.567 € en 109; Hoogstraten = 23.637 en 101; Mol = 24.731 en 106.

Hoe lager het gemiddelde belastbaar inkomen per inwoner in Turnhout, hoe lager de koopkracht èn hoe lager de opbrengst uit de aanvullende personenbelasting, waardoor de stad Turnhout dit en volgende jaren moet gaan lenen om de meest noodzakelijke onderhouds- en infrastructuurwerken te kunnen uitvoeren. 

Om een idee te geven : indien het gemiddelde belastbaar inkomen 3.250 € hoger zou zijn, tot 25.000 €,  zou er in onze stad jaarlijks zowat 160 miljoen € extra koopkracht zijn en zou je dat zeker ook merken aan de hogere inkomsten inzake aanvullende personenbelasting… Wellicht zou de winkelleegstand, van nu al 20%, er ook wel bij varen.

*Werkloosheid en leefloon  Het naar mijn mening grote Turnhoutse drama inzake werkloosheid en leefloon schuilt in het grote aantal jonge werklozen. Met -411- werklozen tot de leeftijd van 24 jaar. Meer concreet 6 werklozen, jonger dan 18 jaar; 89 van 18 tot 19 jaar en 316 van 20 tot 24 jaar.  1.377 van de Turnhoutse werklozen zijn jonger dan…40 jaar ! Samen maken ze 56% uit van het aantal Turnhoutse werklozen…maar  van die 1.377 werklozen, (427 Belgen en 950 vreemde origine) is 70%, of 7 op 10 van vreemde origine !

De cijfers van het aantal jonge (-40 jaar) leefloongerechtigden liggen in Turnhout ook erg hoog. Over het jaar 2025, -440- lln jonger dan 25 jaar…0 – 17j = 44; 18-19j = 153 en 20 tot 24 jaar = 243.  Samen is dat ruim 37% van het aantal leefloners, vorig jaar. Alle leefloners jonger dan 40 jaar samen, maken met 849 personen, 72% uit van het totaal aantal leefloongerechtigden !

Maar ook het totale cijfers van leefloongerechtigden in Turnhout loopt steeds verder op. Zo in de periode 4/2025 tot 3/2026 telde de stad 25,25  leefloongerechtigden per 1.000 inwoners en  was dat over gans 2025, 24,62 personen waren per 1.000 inwoners. In Vlaanderen staat Turnhout op de 4e plaats wat het hoge aantal leefloners betreft. En in de provincie staat enkel de stad Mechelen -26,51 per 1.000 inwoners-  hoger !

*Sociaal wonen De wachttijd (2023) om een sociale woning te bekomen in Turnhout is 2.163 dagen, wat een verdubbeling is tegenover 2013. Het aantal kandidaat huurders van een sociale woning (2025) swingt in Turnhout de pan uit met -2.467- wachtenden. Dat is bijna 12% van het totale aantal huishoudens -21.523- in Turnhout…

*Leerlingen basisonderwijs die thuis géén Nederlands spreken schooljaar 2024/2025  = 1.806 of  35,8% en het aantal leerlingen in het secundair onderwijs die thuis géén Nederlands spreken = 1.077 of  32,6%.

De evolutie van het aantal leerlingen die thuis géén Nederlands spreken,  geeft een steile opgang weer. In het schooljaar 2009/2010  was dat 13,7% in het basisonderwijs en 9,7% in het secundair onderwijs. In het schooljaar 2014/2015 sprak 21,2% v/d leerlingen in het basisonderwijs, thuis geen Nederlands waar dat nu dus 35,8% is geworden en in het secundair onderwijs nam het aantal lln van 16,8% in 2014/2015 toe tot 32,6% nu.

De wereld is van iedereen en iedereen is van deze wereld…aldus dezelfde lezer, wat in ons land, onze stad betekent dat ook onze sociale zekerheid i.c. gezondheidszorg en kinderbijslag, maar ook het recht op een leefloon,   openstaat voor iedereen, ook voor hen die hier als nieuwkomer, asielzoeker en/of gezinshereniger komt wonen, maar nog niet(s) heeft bijgedragen aan die sociale zekerheid. 

Het wringt me dan ook enorm dat vakbonden zich afzetten tegen flexi-jobs -want dat betreft dan werknemers die op hun reguliere job wèl al RSZ-bijdragen èn belastingen betalen-

Alvast de sociale zekerheid is een verliezer”, zegt Olivier Malay, economist bij ACV Voeding & Diensten en mede-auteur van een studie bij denktank Minerva, aan het Nieuwsblad van 11/12/2025, over de impact van flexi-jobs op de sociale zekerheid. Alles draait om de RSZ-bijdragen: werkgevers dragen op flexi-jobs iets meer af dan op reguliere jobs (28 procent versus 24,92 procent), maar flexi-jobbers moeten geen persoonlijke bijdragen ophoesten, terwijl werknemers in de privésector standaard 13,07 procent betalen op hun brutoloon. https://www.nieuwsblad.be/economie/flexi-jobs-hebben-nu-al-grote-gevolgen-uitbreiding-zou-van-gat-in-sociale-zekerheid-een-krater-maken/111810731.html 

Kan, wil, mag en durft deze economist, ook eens een correcte berekening maken waaruit blijkt hoeveel miljoenen de sociale zekerheid en/of leefloon ons kosten, aan uitgaven voor nieuwkomers allerlei, die nog geen enkele sociale of belastings-bijdrage hebben betaald ??



Ooit komt dit allemaal goed, schreef een lezer, maar in alle eerlijkheid, daar heb ik mijn allergrootste twijfels over !

bronnen

Standaard

Plaats een reactie