…onder de kwaliteits-lat.

Alweer slecht nieuws over de leerprestaties van Vlaamse scholieren. We zakken fors in de internationale ranking voor wiskunde en wetenschappen. Dat blijkt uit het TIMSS-onderzoek (Trends in International Mathematics and Science Study), dat in 2023 in 58 landen liep en om de vier jaar bij 10-jarigen in het vierde leerjaar wordt afgenomen.
En, zoals steeds, is iedereen hiervoor verantwoordelijk en tegelijk ook weer niemand.
Experten vallen over mekaar heen om de oorzaken van de almaar dalende onderwijskwaliteit te duiden.
Maar wat maar amper aan bod komt…
It’s the diversity stupid
Turnhout
Het niet of ruim onvoldoende kennen èn spreken van het Nederlands is een sterk oplopend probleem in het onderwijs in onze stad.
Zo tonen de cijfers -van de kleuters en leerlingen die in Turnhout wonen- aan !
In het kleuter- en lager onderwijs, waren er in het schooljaar 2013/2014, 19,5% kleuters en leerlingen waar thuis géén Nederlands werd gesproken. Het schooljaar 2016/2017, na de grote asielcrisis, is dat opgelopen tot 25,4%.
Deze cijfers lopen in het schooljaar 2022/2023 al op tot 32,2%
10 jaar geleden was minder dan 1 op 5 een kleuter/leerling waar thuis géén Nederlands werd gesproken. Nu is dat al 1 op 3…
Ter informatie ook de cijfers in het secundair onderwijs wat Turnhoutse leerlingen betreft. Schooljaar 2013/2014 = 14,9% waar men thuis géén Nederlands spreekt waar dit 10 jaar later is verdubbeld tot 28,6%
Concreet : van de ruim 8.000 Turnhoutse kinderen en jongeren in het onderwijs is er een groep van -2.500 lln-, die thuis géén Nederlands spreken.
Hoed af voor al die leerkrachten die al die kinderen/jongeren toch nog de nodige kennis willen bijbrengen !!
Blijvende gevolgen
De tè gebrekkige kennis van het Nederlands heeft blijvende gevolgen.
Zo bijvoorbeeld wat het aantal zittenblijvers betreft. In het schooljaar 2021/2022 betreft het 5,1% waarvan 4,3% wat leerlingen van Belgische herkomst betreft; 5,8% leerlingen uit EU27 en 12,8% leerlingen uit niet EU landen, staan we ‘aan kop’ in de regio.
Ook de problematiek van vroegtijdige schoolverlaters swingt in Turnhout de pan uit.
Voor Turnhout gaat het om een totaal cijfer van 23,3%. Concreet, 30,5% betreft jongens (M) en 15,5% betreft meisjes. (V)
Bekeken naar herkomst
Belgen = 22,8% (M) en 11,3% (V)
EU herkomst = 46,4% (M) en 20% (V)
Niet EU-herkomst = 77,3% (M) en 40,9% (V)
Minder kansen op werk

Ook de hoge werkloosheidscijfers in Turnhout zijn voor een niet onbelangrijk deel het gevolg van het niet kennen van de Nederlandse taal.
Zo waren er in november maar liefst 687 -van de vooral niet-Europese werklozen of leefloners- die geen kennis hebben van het Nederlands !
Nogmaals…it’s the diversity, stupid !