…armlastiger dan ooit?!

Ik zou u nu al kunnen antwoorden op die vraag, of eigenlijk op die vaststelling, maar ik nodig u allen uit eerst deze blog te lezen om dan te oordelen over mijn bevindingen.
Uittreksel uit het meerjarenplan v/d stad voor de periode 2026/2031
Financiële context en uitdagingen De financiële uitdagingen waarmee Stad Turnhout geconfronteerd wordt, zijn structureel en historisch bepaald. Als centrumstad dragen we een disproportionele verantwoordelijkheid voor dienstverlening aan een brede regio van 250 000 tot 300 000 inwoners, terwijl onze inkomsten uitsluitend gebaseerd zijn op het aantal Turnhoutse inwoners. Deze situatie is een rechtstreeks gevolg van de gemiste fusie in de jaren ’70, waardoor Turnhout geen schaalvoordelen geniet zoals andere centrumsteden. De structurele onderfinanciering wordt versterkt door federale en Vlaamse maatregelen die een directe impact hebben op lokale besturen. Hervormingen in fiscaliteit, wijzigingen in dotaties en opgelegde beleidskeuzes, zoals de beperking van werkloosheidsuitkeringen, zorgen voor extra lasten, vaak zonder voldoende compensatie

Het is onvoorstelbaar kras, dit in het beleidsplan te moeten lezen. Immers, bestaat het bestuur v/d stad Turnhout uit de partijen Vooruit, CD&V en NVA. Diezelfde partijen maken ook de Vlaamse regering uit net zoals zij ook het Vlaamse deel van de federale regering vormen… In het Vlaams parlement hebben wij zelfs twee vertegenwoordigers, met name Hannes Anaf, burgemeester en Paul Van Miert, schepen financiën.

Zij hebben alvast niet kunnen bekomen, dat de Vlaamse regering verplichte fusies heeft opgenomen in het regeerakkoord. En dan te weten dat CD&V Turnhout, in 2018 de grootste pleitbezorger was voor een fusie... Evenmin krijgt Turnhout als kleinste centrumstad maar met wel grootstedelijke problemen, ook maar één euro extra financiering om het hoofd boven water te houden.
En verder kan je die zaak van gemiste fusie wellicht nog blijven opnemen in meerjarenplannen, tot Sint-Juttemis…nu Turnhout op het einde van de planningsperiode (31/12/2031) ruim 130 miljoen schulden zal torsen -2.719 € /inwoner- en er dus absoluut géén sprake kan zijn van een bruidsschat, tenzij nen hoop schuld, kan je zelfs een verplichte fusie op uwen buik schrijven of ergens steken waar het nooit zonlicht zal zien. Deze schuld komt dan nog eens bovenop de grote socio-economische verschillen tussen Turnhout en omliggende gemeenten.
Uit het meerjarenplan

Dit meerjarenplan vertrekt vanuit een duidelijke overtuiging: samenleven vraagt gedeelde waarden, wederzijds respect en duidelijke afspraken. Als stadsbestuur zetten we daar stevig op in. We kiezen voor een consequente aanpak van gedrag dat het samenleven onder druk zet. Maar evenzeer bouwen we een stad waarin iedereen die positief wil bijdragen, zich welkom en gezien voelt. Turnhout is van en voor alle Turnhoutenaren, ongeacht afkomst of overtuiging. Het is net die gedeelde basis die onze stad doet groeien.
Groeien, zoals de afgelopen jaren, in collectieve armoede wellicht. In aantal nieuwkomers ongetwijfeld ook. In nog meer lefloongerechtigden…

Neem nu de uitgaven die Turnhout voorzien in 2026 voor individuele hulpverlening OCMW (lees : leefloon) Een bedrag van 14,06 miljoen € en ook nog een bedrag van 3,6 miloen € voor tewerkstelling leefloners in het kader van art. 60 v/d OCMW-wet. Ruim 17 miljoen dus, of –386 €/inwoner.
De Steden Geel, Hoogstraten, Herentals en de gemeente Mol, die allen een centrumfunctie hebben, geven samen iets meer uit dan 17 miljoen € aan leeflonen…zij tellen samen 132.313 inwoners en geven dus –128,5 €/inwoner uit.

Dichter bij huis in de samenwerkende gemeenten met Turnhout, zijnde Beerse, Kasterlee, Lille, Oud-Turnhout en Vosselaar is voor 2026, iets meer dan 7,2 miljoen € voorzien aan leefloon. Met 82.449 inwoners komt dat neer op 87,3 €/inwoner.
De kosten voor de pensioenen in Beerse = 265.907 €; Kasterlee = 199.000 €; Lille = -130.550 € ; Vosselaar = 237.337 € en Oud-Turnhout = 223.300 € steken erg bleek af tegen die van de stad Turnhout, namelijk 17,6 miljoen € per jaar…
En ja, ook daarover staat in het MJP, vermeld dat de Turnhoutse ziekenhuizen zorg verlenen voor de ruime regio. Maar daarop blijven ‘hangen’ heeft helaas ook al geen zin. Want dat zijn beslissingen die in de fusieonderhandelingen werden genomen door de beleidsverantwoordelijken van toen in een ware wir schaffen das houding.
Zoals ik bij de inleiding al schreef, dat het erg kras is wat in het MJP geschreven staat, dan is wat ik vandaag te lezen krijg in de W16 van Wouter Verschelden inzake kras zijn, minstens top of the bill… De regio’s zijn overgefinancierd”, geeft men binnenskamers ook toe bij de N-VA: het echte probleem is dat er gewoon te veel geld is op het Vlaamse niveau, om nog goed te zijn. De luxeproblemen waarover gebikkeld wordt, zijn tekenend. Die luxeproblemen noemen financiële cadeautjes die blijkbaar zowel door ministers Zuhal Demir als Caroline Gennez en Jo Brouns her en der worden uitgedeeld.

Komaan Hannes en Paul, dit is hèt moment om te zorgen dat onze stad nu eindelijk ook eens een financiële tegemoetkoming krijgt om de almaar stijgende armlastigheid van de stad deels te lenigen. Het moet dan wel een substantieel bedrag zijn dat vele malen hoger ligt dan een een pot verse soep !
Mijn antwoord op de vraag is Turnhout armlastiger dan ooit ?!…is uitgesproken JA, zonder twijfel !