…Is sinds enige tijd een consumentenprogramma op VRT.

Een onderdeel van dit programma is het beoordelen van nieuwigheden -gadgets- op hun merites, op hun (meer)waarde dus. De conclusie die men daarna maakt is ‘het is een top of flop’
In deze blog doe ik dat ook met de nieuwigheid van het akkoord tussen de stad Turnhout en de NMBS om gemeenschapswachten te laten patrouilleren in en om de perrons van het station.
Stad Turnhout gaat gemeenschapswachten inschakelen om de overlast in het station van Turnhout terug te dringen. “Het kan een mooie aanvulling zijn op het huidige aanbod aan agenten op het perron, volgens schepen Jan Van Otten (Vooruit)
Maar is dat ook het geval ?

Zwerfvuil, vechtpartijen en drugsoverlast. Het station in Turnhout kampt met verscheidene vormen van overlast. Er is al de lokale politie, spoorwegpolitie en securail.
Schepen van Preventie Jan Van Otten (Vooruit) benadrukt dat de Gemeenschapswachten er niet alleen voor zullen staan om de overlast er in te perken. “Securail is er dikwijls aanwezig, en ook onze lokale politie is vaak aanwezig op het perron. We willen dit (de controle door Gemeenschapswachten, red.) als supplement aanbieden. Het kan een mooie aanvulling zijn op het huidige aanbod aan agenten op het perron”, aldus Jan Van Otten. “Door gemeenschapswachten er te laten rondwandelen, krijgen mensen het gevoel dat er controle is. Zo werkt deze maatregel meteen ook sensibiliserend. En we hebben ook twee gemeenschapswachten die verbaliserend kunnen optreden en boetes tot 500 euro kunnen opleggen.” (*1)
Dat securail ‘dikwijls’ aanwezig zou zijn, wordt door spoorwegpersoneel ook al ferm tegengesproken. Evenzo wat de lokale politie op het perron betreft. En de spoorwegpolitie blijft al helemaal uit beeld !
- Voor alle duidelijkheid, enkel die twee gemeenschapswachten-vaststellers hebben bevoegdheid om Identiteitscontroles uit te voeren. En zijn bovendien, enkel toegelaten ten aanzien van personen die inbreuken hebben gepleegd die aanleiding kunnen geven tot een administratieve sanctie en waarvan de gemeenschapswachten rechtstreekse getuigen zijn, en binnen het strikte kader van de hen verleende bevoegdheden. Zij mogen dus een identiteitsbewijs (niet enkel de identiteitskaart) vragen om de juiste identiteit van de overtreder vast te stellen. In geval van weigering mag er geen dwang worden gebruikt. Deze bevoegdheid komt enkel aan leden van de politiediensten toe. (*2)

Ik ben wellicht niet naïef genoeg, om ervan uit te gaan dat elke overlastpleger zo maar, zonder geweld, slag of stoot bereid zal zijn om zijn identiteit prijs te geven… Integendeel vrees ik de dag dat één of meer van deze gemeenschapswachten-vaststellers met geweld zal worden geconfronteerd indien zo een overlastpleger zal worden gesommeerd zijn/haar ID-kaart af te geven
Ik wil er ook aan toevoegen dat er, behalve het NMBS terrein nog ruim 5.600 ha zijn in onze stad, waar gemeenschapswachten nuttig werk kunnen doen…
Mijn conclusie over deze nieuwigheid is klaar en duidelijk, het is een -zelfs gevaarlijke- flop…