Geen categorie

Waarom is Turnhout arm en heerst er veel (kinder)armoede

Op basis van de cijfers op Stabel, inzake herkomst en leeftijd, aangevuld met de gegevens van de cijferwebsite van VDAB, zijnde Arvastat en de gegevens -2022- inzake werkzaamheidsgraad per nationaliteitsgroep/herkomst, vervat in de lokale integratiescan Turnhout, meen ik de voornaamste oorzaak te kunnen duiden onder de noemer lage tot zeer lage werkzaamheid bij de drie bevolkingsgroepen, zijnde deze van Belgische origine, de groep afkomstig uit een EU land en de groep wiens herkomst een NIET EU-land is.

CIJFERS

 Bevolking van Belgische herkomst = 28.229 inwoners

3.654 van hen zijn jonger dan 18 jaar (dat zijn er overigens 106 minder dan in 2022…)

8.312 zijn ouder dan 65 jaar                                                                  

De bevolking op beroepsactieve leeftijd (tussen 18 en 64 jaar) is dan 16.263 personen.

16.263 personen X 73,9% (wzheidsgraad) = 12.018 ‘effectief’ werkenden. In Vlaanderen is de wzheidsgraad voor deze groep : 78%

12.018 – 867 werklozen is dus 11.151 personen die een inkomen genereren uit ‘werk’ (loontrekkende, ambtenaar of zelfstandige)

11.151 = 39,5% van 28.229.

 Bevolking inzake herkomst uit een EU27 land = 9.025 inwoners

2.391 zijn jonger dan 18 jaar

710 zijn ouder dan 65 jaar

De bevolking op beroepsactieve leeftijd = 5.924

5.924 X 63% (wzheidsgraad) = 3.732. In Vlaanderen is de wzheidsgraad 65,7%

3.735 – 379 werklozen is dan maximaal 3.335 personen welke een inkomen genereren uit ‘werk’ (zelfde bemerkingen als bij vorige groep inwoners)

3.335 = 36,95% van 9.025

 Bevolking inzake herkomst uit een NIET EU-Land = 9.669 inwoners

3.580 zijn jonger dan 18 jaar

259 zijn ouder dan 65 jaar

De bevolking op beroepsactieve leeftijd is 5.830 personen

5.830 X 54,4% (wzheidsgraad) = 3.172 ‘effectief’ werkenden (zelfde bedenkingen van toepassing) In Vlaanderen is de wzheidsgraad van deze groep : 57,2%

3.172 – 978 werklozen = 2.194 personen die een inkomen hebben uit ‘werk’.

2.194 = 22,69% van 9.669 inwoners

Samengeteld

Hoe groot is dan het aantal personen die een inkomen genereren uit ‘werk’ op een totale bevolking van 46.923 inwoners ?
*11.151 Belgen
*3.335 uit EU27
*2.194 uit NIET EU-land
=16.680, maar dit aantal is louter theoretisch, vermits deze berekening gebaseerd is op alle 18 tot 64 jarigen in de drie bevolkingsgroepen.
Zo zijn er ook nog ruim 1.400 studenten tussen 18 en 24 jaar en is -gemiddeld- meer dan 5% van de bevolking langdurig ziek (langer dan één jaar) Dat zouden er dan voor Turnhout meer dan 2.300, maar in deze berekening ga ik uit van 2.000 langdurig zieken in onze stad.

Concreet betekent dit, dat slechts 13.280 inwoners een inkomen genereren uit ‘werk’. Ten aanzien van een totale bevolking in onze stad, 46.923 is dat dus iets meer dan 28% inwoners; welke ook effectief werkzaam zijn als loontrekkende, ambtenaar of zelfstandige !

Het mag dan ook NIET verwonderen dat het gemiddeld belastbaar inkomen per inwoner, zijnde 18.610 €, of 4.490 € minder is dan in Vosselaar, zijnde 23.100 €. 
Het verschil concreter maken doe je dan als volgt : 4.490 € X 46.923 inwoners wil zeggen dat er meer dan 210 miljoen euro/jaar -of ruim één miljard op 5 jaar- MINDER  te besteden valt in Turnhout, aan alles wat het leven kan kosten. Dat is een gigantisch bedrag.

Of dat de opbrengst van 1% personenbelasting -per inwoner- in Vosselaar het aardige bedrag oplevert van 384,31 €, waar dat in onze stad maar 262,39 € is. 
Het verschil concreter maken doe je dan als volgt : 121,92 euro X 46.923 inwoners wil zeggen dat de stad Turnhout ruim 5,7 miljoen €/jaar minder ontvangt aan personenbelasting...of ruim 30 miljoen over een legislatuurperiode van 6 jaar. Daar zou je als stad heel wat nuttige zaken mee kunnen verwezenlijken...

Een andere indicator is het aantal 0 tot 59 jarigen, die in een gezin wonen met een zeer lage werkintensiteit. Dat is minder dan 1/5, of minder dan 1 werkdag/week.
Voor gezinnen van Belgische herkomst betreft dat 9%, van Europese herkomst is dat 15,6% en voor gezinnen van niet-Europese herkomst is dat 24,6%

Cijfers kinderarmoede

*Algemeen Vlaanderen :

Uit nadere analyses weten we dat er zich grote verschillen voordoen naargelang de originecluster van de moeder. De kansarmoede-index 2022 ligt het hoogst bij kinderen met een moeder van Afrikaanse origine. 30,3% van de kinderen met een moeder van Maghreb-origine groeit op in kansarmoede, bij kinderen met een moeder met een origine van een ander Afrikaans land gaat het zelfs om 44,4%. Ook van de kinderen met een moeder van Aziatische origine (maar niet Turkije) werd meer dan 4 op de 10 borelingen in kansarmoede geboren. Er zijn echter ook kinderen met een Europese herkomst die een hogere kansarmoede-index kennen. Zo wordt 20,1% van de kinderen met een moeder met een origine uit het oostelijke deel van de Europese Unie in een kansarmoedesituatie geboren.

*Turnhout : kansarmoedeindex Kind en gezin 2017 = 27,3%; 2018 = 27,6%; 2019 = 25,5%; 2020 = 26%; 2021 = 24,1% en 2022 = 26,8%

Uit de lokale integratiescan Turnhout weten we dat in 2021, 16,09% van de kinderen geboren in armoede, een Belgische moeder heeft. 21,54% is een moeder uit de EU en 56,44% een mama die uit een NIET EU-land afkomstig is. Van 5,94% is de herkomst van de moeder zelfs onbekend.

Naar spreiding toe is de kinderarmoede het hoogst, met 32,9% in de zuidelijke wijken van de stad (=ondermeer Schorvoort) gevolgd door het Centrum met 31,7%. Zevendonk en het zuiden scoren veel lager met 10%.

Turnhout staat inzake kinderarmoede (26,8%) hoger dan Antwerpen. (26,7%) maar laat de eerste plaats aan Oostende, met 28,6%.

De grootsteden  Antwerpen en Gent (18,9%) scoren dus beter dan de kleinste centrumstad Turnhout inzake kinderarmoede.

Als je alle cijfers bij mekaar legt…

3.580 -18 jarigen, is 37% van alle niet-Europese inwoners (9669). Van deze 9669 inwoners, heeft amper 22% (=2.194 personen) een inkomen uit ‘werk’…dan is de oorzaak van de erg grote (kinder)armoede bij -voornamelijk- de niet-Europese bevolking wel erg duidelijk !

Wie alles nog eens wil navlooien kan de cijfers met betrekking tot kinderarmoede, terugvinden bij het agentschap https://www.opgroeien.be/

Standaard

6 gedachtes over “Waarom is Turnhout arm en heerst er veel (kinder)armoede

  1. Hilda Dickens's avatar Hilda Dickens zegt:

    Met de cijfers ben je niet veel. Allen samen zoeken naar oplossingen voor het immense probleem.

    Like

    • de kennis van cijfers en oorzaken zijn nochtans absoluut nodig om een probleem te ‘zien’ zodat je ook ‘weet’ waar je moet trachten om te remediëren. Anders ga je, zoals de Nederlanders dat zo mooi weten te verwoorden, op de bonnefooi tewerk…

      Like

  2. J.Augustus's avatar J.Augustus zegt:

    Hallo Dre toch even meegeven dat ik uw blog heel interessant vindt. Vooral zoals deze nu met die door u gegeven cijfers. Heel veel werk om de mensen een juiste inkijk te geven op de verschillende situaties die zich in Turnhout voordoen, Proficiat daarvoor. Grt Jos

    Like

  3. Lus Devolder's avatar Lus Devolder zegt:

    Bedankt dre voor ons nog maar eens wakker te schudden!
    Proficiat voor al uw opzoek werk, veel bewondering voor.
    Grtj lus Devolder.

    Like

Reacties zijn gesloten.